4 maja 2016

Daleko jeździcie, a tak blisko takie ładne rzeczy macie - czyli majówka w Arboretum w Sycowie

Na przekór majówkowym trendom, w tym roku pierwszy długi majowy weekend stwierdziłam, że spędzę w domu, nadrabiając wszelkie zaległości. Plany planami, rzeczywistość rzeczywistością. Jeden telefon i 3 maja zostałam zabrana do Arboretum Leśnego im. Prof. S. Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców.


źródło: http://www.arboretumlesne.poznan.lasy.gov.pl

Bardzo łatwo jest dotrzeć jadąc krajową 8 (patrz mapka). Po zjechaniu z drogi krajowej patrzcie uważnie, gdyż przy drodze gdzie należy skręcić stoją ustawione  duże tablice informujące, że to już TU. 


Na miejscu jest też dość spory parking, więc bez problemu możecie zostawić tam swoje auto. 

Wedle oficjalnych wiadomości, obecnie Arboretum to 1500 taksonów drzew i krzewów, 26 rodzajów roślin iglastych. Tutaj znajduje się największa w Polsce kolekcja sosen, która obejmuje ponad 150 taksonów. W arboretum tym wyhodowano nową, karłowata odmianę sosny czarnej o nazwie "Syców. Rośnie tutaj 300 taksonów różaneczników. I wiele, wiele, wiele więcej. 


Ale najlepiej się wybrać samemu i na spokojnie pospacerować. Teren Arboretorium jest tak zagospodarowany, że każdy ze spacerowiczów znajdzie zakątek który przypadnie mu do gustu. 


Mamy tutaj kolorowe połacie kwiatów, zacienione zagajniki, wodne szuwary i otwarte przestrzenie łąk. 

                                                                                              źródło: http://www.arboretumlesne.poznan.lasy.gov.pl

                                                                                          źródło: http://www.arboretumlesne.poznan.lasy.gov.pl

Na całym obszarze rozlokowana są ławki, huśtawki, miejsca do odpoczynku i podziwiania terenu. Więc nie trzeba się nigdzie śpieszyć. Można przysiąść, odpocząć, posilić się. 
  
                     

Ja osobiście "zagubiłam" się w części gdzie królowały tulipany. Może nie było ich tak dużo, jak na słynnych holenderskich kobiercach o tej porze roku. Ale na pewno ich różnorodność nie odbiegała od tej holenderskiej. 
Pięknie prezentuje się ta część Arboretum, gdzie już niebawem będą rządzić rośliny wodne. Uwaga na łabędzia - straszliwie chce się zaprzyjaźniać ;)

Przyjemnym zaskoczeniem był fakt, że pomimo tego, że spacer odbywałam 3 maja, miejsce nie było tłumnie zadeptywane przez turystów. 


ps. bilety wstępu: 3 zł - normalny, 2 zł- ulgowe

ps.2 W Sycowie, koło parku miejskiego w małej budce sprzedawane są rewelacyjne lody z automatu ;) A park również wart tego, żeby nim pospacerować :)

                       
                      Brak komentarzy:

Prześlij komentarz