14 listopada 2013

Zielone Bergen - Bergenhus Festning

Ostatnimi czasy przesiadywałam głównie w górach. Ale zanim wpisy o moich ukochanych pagórkach, jeszcze kilka słów o Bergen. Dzisiaj kilka słów i obrazków o parku przy Bergenhus Festning.

Kierując się do centrum miasta, łatwo trafić do zamku Bergenhus. Była to siedziba norweskiego króla Hakona Hakonssona. Dla norwegów jest to ważna postać, bo to za jego sprawą umocniła się pozycja Norwegii w świecie, ba król zjednał sobie nawet przychylność papieża. Władca żył w XIII wieku, a krajem rządził ponad  czterdzieści lat. Warto zwiedzić zamek, wejść na wieżę (zbudowaną w XVI w.) z której można podziwiać panoramę miasta. Ale nie oddalajcie się od razu od tego miejsca. 


                                                                                                                                                                  Dzisiaj cały kompleks nazwany jest Twierdzą Bergen. Ale fortyfikacje to nie tylko mury. To równiez zieleń, a nawet i głównie zieleń. Dawniej stanowiła ona funkcje maskujące, teraz park pełni role rekreacyjną. Forteca stanowi tereny rekreacyjne od 1800 roku (albo i nawet jeszcze wczęniej). Dawniej był to głównie niedzielny spacer po wałach. Obecnie w związku z przekształceniami obiektów wojskowych na instytucje kultury, tereny te nabierają znaczenia w takich dziedzinach jak ogrodnictwo czy sztuka w parku. I tak też dzieje się w tym przypadku. Dawniej było jasne, że dowódca twierdzy posiadał swój dom i ogród. Rosły tam zarówno misternie dobrane kwiaty i krzewy ozdobne, a także drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa tworzące cześć ogrodową. Był tam również staw hodowlany, w którym hodowano karpie i węgorze. Obecnie odtwarzana jest cześć ogrodu ozdobnego i owocowego. Całość to jednak spory wydatek zarówno czasowy jak i finansowy. Ale widać, że o to co się zachowało Norwedzy dbają z pietyzmem. A pozostała cześć starają się zagospodarować z rozmysłem.
       
Nad całością planów czuwa Dyrekcja ds. Dziedzictwa Kulturowego. Ogród został zagospodarowany i tak jest też utrzymywany jako park krajobrazowy w angielskim stylu.  Oficjalnie na rok 2014 wyznaczono termin zakończenia prac,. ps. do parku można wejść bezpłatnie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz