9 lipca 2013

Rycerski Bolków

Dzieje się. Jeden z ostatnich weekendów spędziłam na zamku Bolków przenosząc się w czasy średniowiecza. Co prawda Wy nie zawsze możecie spotkać tam prawie setkę rekonstruktorów, ale sam zamek warto odwiedzić. Jest  to dobre miejsce na spędzenie weekendu - niedaleko jest zamek Świny. Albo dobre miejsce na rozpoczęcie wypadu w kierunku Jeleniej Góry, Karpacza czy Szklarskiej Poręby.


Niestety więcej zdjęć Wam nie zaprezentuję z tej wyprawy, bo nie wiem czy moi "współwyprawcy" chcieli by być sławni blogowo ;) Ale zdjęcia z możecie zobaczyć np. na stronie Muzeum Zamku.
A co do samej budowli to jej początki sięgają 1277 roku, dzięki księciu Bolesławowi Łysemu.  Następnie rozbudował go Bolko I Surowy. W połowie XIV w. zamek połączono z systemem fortyfikacji miejskich, jego południowy i południowo - wschodni narożnik został połączony z miejskimi murami obronnymi. Z ciekawostek warto wspomnieć  że pomimo wielu prób podejmowanych w czasach piastowskich zamek nigdy nie został zdobyty.
Układ przestrzenny zamku wyznacza wrzecionowaty kształt wierzchołka wzgórza, na którym jest wzniesiony. Wzgórze to kończy się gwałtownym urwiskiem od strony Nysy Szalonej i opada w kierunku miasta. W południowo - zachodniej części dziedzińca stoi charakterystyczna wieża ostatniej obrony tzw. bergfried (XII/XIV w.) Wysoka na 28 metrów i 12-15 metrów średnicy została wzniesiona na planie kropli wody z ostrzem skierowanym w kierunku północno - wschodnim. Rozwiązanie takie miało sprzyjać ślizganiu się  pocisków po murach . Wnętrze wieży mieści cztery kondygnacje. Na szczyt wieży prowadzi 98 schodów, wewnątrz otworu wydrążonego w murze. Z wieży rozciąga się przepiękny widok na okolicę  - m. in. na sąsiadujące ruiny zamku w Świnach.

źródło: tu 

Dla nieznających terenu Bolków leży na trasie Wrocław - Jelenia Góra. Pod zamkiem znajduje się mały parking gdzie można zostawić samochód. Wstęp do zamku jest płaty, ale nie jest to wyjątkowo duża kwota. 

ps. W samym Bolkowie polecam restaurację "Zacisze" :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz