11 kwietnia 2013

Trecentesca w Morimondo

Co to i gdzie to ? A więc już tłumaczę ;)
Trecentesca jest co roczną imprezą historyczną organizowaną w miejscowości Morimondo. Jest to miejscowość i gmina we Włoszech, położona niedaleko Mediolanu.
Miejscość tak mała, że większość turystów która przybywa do Mediolanu, nawet nie wie o jej istnieju. A szkoda. Bo jest to teren z tak bujna zielenią, pełen upraw pszenicy, ryżu i kukurydzy. Skarbem Morimondo jest znajdujące się tam opactwo cystersów. Jest to przykład architektury cysterskiej, który mimo iż powstawał od 1182 roku, różni się od powstałej w tym okresie architektury cysterskiej. Jego styl ewoluował już w stronę stylu gotyku. Cała zabudowa opactwa to kościół, klasztor, krużganki, biblioteka, a także folwark.


      


Historia opactwa rozpoczyna się 4 października 1134 r. gdy przybywa grupa mnichów założycieli z macierzystego domu w Marinond. 

Obecnie działa tu prężnie Fundacja Abbatia Sancte Marie de Morimundo - non profit prywatna fundacja, która uzyskała uznanie Ministerstwa Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Środowiska. Prezesem tej Fundacji, a także dyrektorem Muzeum jest Ocjec Mauro Loi. Przesympatyczny człowiek, na którego zaproszenie, co roku udajemy się tam z wizytą.

A z jakiej okazji? A właśnie  z okazji inscenizacji zwanej trecentesca. Jest to inscenizacja historyczna, która tradycyjnie rozpoczyna się w maju i upamiętnia bitwę, która miała miejsce w 1356 r. w Casorate, kiedy to Geleazzo II Visconti pokonał wojska cesarza Karola IV, którymi dowodził Markwald von Raudeck.
W inscenizacji udział biorą rekonskruktory z całej Europy. I jest to fantastyczna okazja do poznania wielu ciekawych ludzi. A wchodząc do średniowiecznego obozowiska, słychać głosy całej Europy :)


Spędziłam tu kilka wspaniałych dni. Oczywiście rekonstrukcja historyczna rekonstrukcją  ale o doznania podniebienia też trzeba dbać. A aromatyczne expresso i przesmaczne lody :)
I jeżeli tylko wszystko się będzie dobrze układać to chciałabym tam nie raz powrócić.  A Wy jeżeli będziecie w Mediolanie i będziecie mieli wolną chwilkę, to zaglądnijcie do tego miasteczka  Co prawda Ja podróżowałam ciut w odwrotnym kierunku, o czym pisałam w tym poście


W tym roku średniowieczna włoska majówka - czyli Trecentesca 2013 odbywać się będzie w dniach 17-19 maja 2013 r. (Szczególnie polecam sobotę, gdyż w ten dzień jest chyb najwięcej atrakcji).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz